reklam
MERHABA SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ KADIN SAĞLIK BAKIM GİBİ BİR ÇOK SİTEMİZDE YAZILARIMIZ VARDIR SİTEMİZ SADECE ÖGRETİM OKUMA İÇİN YAZMIŞ OLDUMUZ BU YAZILARDIR LÜTFEN KADIN SAĞLIK BAKIM GİBİ OKUDUNUZ ÜRÜNLRİ SAKIN DENEMEGİN BİR DOKDORA BAŞ VURMADAN YAPMAYINIZ https://beniokudunmu.blogspot.com.tr/ SİTEMİZ TANITIM ÖGRETMEK OKUMAK AMACI TAŞIMAKDADIRUYGULAMA YAPMAYINIZ SİTEMİZ SORUMLU DEGİLDİR BİRŞEYLER ÖGRENDİSENİZ BİR TEŞEKÜR YETERLİDİR,,,

Çocukların karanlıktan korkma nedenleri

Yazar fotoahmet 26 Mayıs 2018 Cumartesi 0 yorum
Çocukların karanlıktan korkma nedenleri ; Eğer çocuk karanlık korkusundan kurtulamiyorsa, mutlaka psikoloğa müracaat edilmeli ve sorun giderilmelidir

Nedense, çocuklar karanlıktan daha çok korkuyorlar. Bazen onlara öyle geliyor ki, anneleri yanında olmasa, hiçbir şey yapamazlar.
Bu durumu gidermek yollarından biri, çocukların erken yaşlarında yatak odalarını ayırmak ve uyku saatlerini araştırmaktır. Bu saat sabit olmalıdır, yani değiştirmeyecek. 2-6 yaşındaki çocuklar için uyku saati 20.00-21.30, 7-12 yaş arası çocuklar için 20.00-21.30, 15-18 yaş arası çocuklar için ise saat 23.00 olmalıdır. 

Ayrıca çocuklar saat kaçta yatacağını bilmelidir. Karanlık olmasın diye, çocuklar uykuya gidene kadar gece lambasından kullanılır. Koridorun ışığı çocuk odasına yansıyorsa, yatak odası değiştirilmeli veya kalın perde, güneşlikle ışığın önüne geçilmelidir. Çocuğun yattığı odanın kapısı şüşelidirse, mümkün olduğunca bu camlar ışığı geçirmeyecek şekilde olmalıdır. Bunların yanı sıra, ebeveyn çocuğun neden rahatsız olduğunu bilmeli ve sebebini ortadan kaldırmalıdır.

Karanlık korkusu çocuğu zifiri karanlıga sokmak, aile içi kavgalardan, yaramazlık edince onları idrak şekilde korkutmadan, korkunç şeyler konuşmaktan da kaynaklanmaktadır. Eğer çocuk karanlık korkusundan kurtulabilemiyorsa, mutlaka psikologa başvurulmalı ve sorun giderilmelidir.

Hiç yorum yok: